sobota, 13 lipca

Kuchenka mikrofalowa –jak kupować?

Kuchenka mikrofalowa –jak kupować?

Jednym z najbardziej przydatnych sprzętów domowego użytku, które na co dzień stosowane są w kuchniach domków jednorodzinnych okazują się między innymi wysokiej jakości kuchenki mikrofalowe. W porównaniu z tradycyjnymi sprzętami służącymi do pieczenia, gotowania czy podgrzewania wyróżniają się przede wszystkim niesamowitą szybkością działania. Są tż proste w obsłudze, zaś pod względem cenowym okazują się wyjątkowo korzystne. O tym, czy kierować się z kolei podczas dokonywania wyboru wspomnianej kuchenki mikrofalowej dowiesz się z fragmentów poniższych.

Jaki typ

Pierwsza kwestia to zwrócenie uwagi na to, jaki ogólnie będzie czy jest styl naszej kuchni. Pomieszczenie takie jak wnętrze kuchenne powinno być przede wszystkim bardzo ergonomiczne, a więc nie zagracone. Niby mała, niewielka gabarytowo kuchenka mikrofalowa nie robi zamętu i harmideru, ale jednak trzeba mieć na względzie fakt, iż nawet tak nieduże urządzenia powinny pasować do pozostałych oraz być odpowiednio dostosowane do designu kuchennego. Nieprzypadkowo więc na rynku urządzeń AGD jest tak wiele przeróżnych wymiarów kuchenek mikrofalowych, jak także ich modeli. Wyróżnia się między innymi dwie podstawowe grupy opisywanych maszyn – wolnostojące oraz do zabudowy. Obie te kategorie mają pewne swoje plusy i minusy. Na wstępie skupmy się na kwestii doboru w zakresie kuchenek mikrofalowych wolnostojących. Ten typ urządzeń jest chyba najbardziej popularny przede wszystkim z tego względu, iż kuchenki te są mobilne. Najprościej rzecz ujmując, da się je przemieścić z jednego miejsca na drugie. To pozwala na umiejscowienie sprzętu gdzie tylko mamy na to ochotę – albo na szafce, albo na półce, w dowolnej części wnętrza kuchennego.

Wszystko zależy wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań a także własnego zapotrzebowania czy specyfiki wnętrza. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że urządzenie wolnostojące, niezależnie od faktu, iż jak na sprzęty AGD jest stosunkowo niewielkie, i tak zajmuje nieco wolnej przestrzeni, bowiem wystaje cała jego obudowa. Tym samym nie da się ukryć, że przy kuchence mikrofalowej w tym designie trzeba liczyć się z zajęciem dodatkowej powierzchni. Jeżeli natomiast mowa o kuchence mikrofalowej do zabudowy, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Generalnie polega to na tym, iż mamy widoczny wyłącznie przód urządzenia, z kolei tył maszyny jest zabudowany. Tak więc zyskujemy dodatkową przestrzeń, która jest nam tak bardzo potrzebna w z reguły wąskim i ciasnym pomieszczeniu kuchennym. Nie musimy si także martwić o to, jak kuchenkę mikrofalową ustawić, aby nie była zbyt wystająca a jej nieestetyczny tył pełen kabli nie zajmował za dużo wolnej przestrzeni bądź nie szpecił powierzchni pomieszczenia kuchennego. Niemniej jednak warto również zwrócić uwagę na fakt, iż jeżeli chcemy mieć wbudowaną mikrofalówkę, w takim samym modelu i designie powinny być także pozostałe elementy meblowe czy urządzenia. Wtedy nie zepsujemy stylizacji oraz estetyki pomieszczenia kuchennego. Minusem kuchenek mikrofalowych zabudowywanych okazuje się jednakże znacznie wyższa cena niż w przypadku sprzętu standardowego a wiec mikrofalówek wolnostojących.

Pojemność sprzętu

Niesamowicie ważnym czynnikiem przesądzającym ostatecznie o wyborze bądź odrzuceniu we wstępnej selekcji danego rodzaju sprzętu mikrofalowego powinna być pojemność urządzenia. Nie możemy przesądzać o ty, czy konkretny element wyposażenia pomieszczenia naszej kuchni kupimy, bo nam się podoba i przypadł nam do gustu wizualnie. Najważniejsze okazuje się zwłaszcza to, aby szybko i sprawnie móc ze sprzętu korzystać. Pojemność odgrywa zatem w tej kwestii ogromnie duże znaczenie. To od tego czynnika powinniśmy uzależnić zakup danego modelu kuchenki mikrofalowej. Ogólnie na rynku sprzętów gospodarstwa domowego można wynaleźć przeróżne modele mikrofalówek, które są silnie zróżnicowane pod względem właśnie wspomnianej w niniejszym akapicie pojemności. Dostępne są sprzęty o pojemności od piętnastu do nawet niekiedy i czterdziestu litrów. Takie urządzenia diametralnie różnią się od siebie po pierwsze cenowo, po drugie funkcjami, a po trzecie wielkością i zarazem, co za tym idzie wyglądem sprzętów. Nim jednakże zdecydujesz się na zainwestowanie w dane urządzenie, dobrze byłoby zakup konkretnego modelu stosownie i gruntownie przemyśleć.

Przykładowo, jeżeli masz do wykarmienia kilkuosobową rodzinę, dobrze byłoby zainwestować w nieco droższy, ale także bardziej sprawnie działający typ urządzenia oraz w taki model kuchenki mikrofalowej, który będzie opierał się zwłaszcza na dużej pojemności. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, że podgrzewając obiad z wczoraj część rodziny już się zajada, a pozostali czekają na swoją kolej. Kiedy natomiast mieszkamy wyłącznie w parze czy sami, nie ma raczej potrzeby kupowania tak pojemnej mikrofalówki, bo i po co, koro do wyżywienia nie mamy paru osób. W taki przypadku kuchenka mikrofalowa bardzo często to jedynie dodatek do kompleksowego wyposażenia sprzętem AGD pomieszczenia kuchennego. Jeszcze inna kwestia to nasze własne nawyki. Decydując się na kuchenkę, która ma być pojemna miejmy świadomość, iż jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które nie gotują za często, więc nie pitraszą przy kuchence standardowej ani nie korzystają częściej niż sporadycznie z piekarnika. W takiej sytuacji dochodzi do sytuacji, że mikrofalówka jest głównym urządzeniem przez nas stosowanym. Niemniej jednak, jeżeli jesteśmy zwolennikami jedzenia ciągle czegoś nowego, nie odgrzewania posiłków, przygotowywania na bieżąco świeżych pokarmów bądź gdy po prostu gotowanie sprawia nam przyjemność, dobrze jest zainwestować w malutką mikrofalówkę, bo przecież szkoda pieniędzy, skoro będziemy z niej korzystać naprawdę rzadko.

Uniwersalne warianty

Na rynku sprzętów AGD, w zakresie kuchenek mikrofalowych, również istnieją wysokiej jakości modele opisywanych urządzeń, które są uniwersalne. Pod pojęciem uniwersalności w tym przypadku rozumie się standardowe gabaryty kuchenki, standardową jej pojemność oraz funkcje. Nie ma żadnych bajerów dodatkowych, ale dzięki temu cena jest także dużo niższa. Nie da się też ukryć, że nie trzeba się wówczas głowić z tym, w jakim miejscu kuchenkę w ogóle ustawić, bowiem nie zajmuje ona szczególnie dużo wolnej przestrzeni. Wręcz przeciwnie, jest jedynie uzupełnieniem, drobnym dodatkiem do całego szerokiego wachlarzu podstawowych i najważniejszych urządzeń z zakresu AGD. Pod względem pojemności natomiast za uniwersalną uznaje się przede wszystkim kuchenkę mikrofalową dwudziestolitrową, która pozwala na zmieszczenie bez żadnych większych trudności dużego talerzu obiadowego. Ci natomiast, którzy za kluczowe w gotowaniu uznają przyrządzanie dań na parze mają do wyboru kuchenki trzydziestolitrowe. Podobny model zalecany jest też tym domownikom, którzy obstają przy częstym pieczeniu. Wtedy w takich urządzeniach mikrofalowych można spokojnie piec czy gotować na parze w specjalnym urządzeniu żaroodpornym.
Dodatkowe funkcje – zbędne bajery czy przydatne unowocześnienia?

Wielokrotnie można dostrzec na rynku sprzętów domowego użytku wysokiej jakości kuchenki mikrofalowe, które odznaczają się przede wszystkim wieloma różnorakimi funkcjami. Dla jednych to innowacja na miarę dwudziestego pierwszego wieku, dla drugich natomiast okazuje się to nic innego jak niepotrzebny wydatek finansowy. Generalnie kuchenki mikrofalowe nowoczesnego formatu posiadają takie opcje jak termoobieg. Pozwala to przede wszystkim na podtrzymywanie dań w cieple. Jest to znakomita funkcja także do odrabiania żywności. W takiej mikrofalówce można także przyrządzać smakowite zupy oraz piec mięsa. Dodatkowo robione są także warzywa na parze, rumienione mięsa i jarzyny, a nawet grillowane bądź podpiekane z wierzchu czy od spodu. Kuchenki z termoobiegiem działają na zasadzie cyrkulacji mas gorącego powietrza w środku specjalnej komory urządzenia. Jeszcze większą nowością wśród charakteryzowanego typu sprzętów okazują się mikrofalówki nastawione na pieczenie 3D. Są one oparte o potrójny system ciepła. Dania zyskują świetny koloryt, są rumiane, ale zarazem nie spalone tylko soczyste. Podgrzewa się je błyskawicznie. Można je także podpiekać warstwowo. Mimo wszystko cała potrawa jest świetnie upieczona i nadaje się do spożycia.