sobota, 13 lipca

Nauka pływania – im wcześniej tym lepiej

Nauka pływania – im wcześniej tym lepiej

Wśród niemowlaków bardzo szybko wyrabianą umiejętnością jest zdolność pływania. Wszytko za sprawą tego, że nasz niedawno urodzony bobas spędził przecież dziewięć miesięcy w brzuchu matki, otoczony płynami. Pływanie można więc stwierdzić, że ma we krwi. Niećwiczone, jak zresztą wszystko inne, ulega zapomnieniu i w konsekwencji tego dorosły człowiek musi się uczyć zdobywać te same zdolności od nowa.

Nie musimy jednak zaprzepaszczać takiej zdolności naszego szkraba, bowiem warto przyzwyczajać go do wody oraz uczyć pływać w jak najwcześniejszym dzieciństwie. Jest to doskonałe rozwiązanie tym bardziej, że obecnie nie stanowi żadnej trudności znalezienie basenu czy ośrodka rekreacyjnego, w którym będzie można przybywać wraz z niemowlakami i na specjalnie wyznaczonych brodzikach moczyć się z naszym maluszkiem, krok po kroku oswajając go z wodą. Ponadto nie zapominajmy także o tym, że nauka wszystkiego – czy to pływania, czy jakiejkolwiek innej umiejętności – w najmłodszych latach naszego brzdąca owocuje praktycznymi doświadczeniami wykorzystywanymi w życiu codziennym, dorosłym. Znacznie łatwiej jest nauczyć się pływać małemu, energicznemu dziecku, które nie ma lęków przed wodą, bowiem nawet nie jest świadome zagrożenia wynikającego z bycia pod wodą niż dorosłego człowieka, który czuje wstręt do basenów. Bariery wewnętrzne są najczęstszą przyczyną zrezygnowania z nauki pływania w ogóle.

Pływanie jest nie tylko cenną umiejętnością, którą warto mieć, ale także okazuje się to bardzo dobrym nawykiem, jeżeli chodzi o zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna tego typu przekłada się na uaktywnienie wszelkich mięśni. Wykonując ruchy pod wodą, nie mamy nawet zielonego pojęcia o tym, że gimnastykujemy intensywnie i poprawnie całe nasze ciało. Robiąc natomiast dowolne układy gimnastyczne na macie, nie mamy świadomości czy ćwiczymy właściwie i dokładnie. Przy pływaniu te obawy natomiast znikają, gdyż pływanie nie może na nasz organizm wpłynąć negatywnie – niezależnie od tego, jak jesteśmy w pływaniu wprawieni czy jakie są nasze predyspozycje. Pływać może każdy – nieważne, jaki ma kształt sylwetki, ile waży i jaki jest stopień jego umiejętności pływackich. Warto jednak zaoszczędzić problemów z barierami i obawą przed wodą, właśnie poprzez zakrzewienie chęci do pływania u jak najmłodszego dziecka.