środa, 27 marca

Jak dobrać biustonosz?

Jak dobrać biustonosz?

Pierwsze, od czego warto wyjść, jeżeli dobieramy biustonosz przede wszystkim dokładne i precyzyjne zmierzenie się. Pomiarów powinniśmy dokonywać tak pod biustem, jak i w biuście. Poniżej przedstawimy instrukcję jak się za to zabrać, aby mieć pewność, że pomiary wykonujemy prawidłowo. To wcale nie jest trudne, a efekty tego mogą być ogromne!

Niesamowicie ważny okazuje się obwód biustonosza. Niestety wiele pań podczas zakupów bieliźnianych o tym zapomina, koncentrując swoją uwagę na dopasowaniu ramiączek oraz miseczek. W ten sposób nie uda się jednak zapewnić właściwego podtrzymania biustu – nawet, jeżeli jest on niewielki. Należyte dostosowanie obwodu sprawia, że w trakcie noszenia stanik nas nie uwiera, nie podciąga się w górę ani nie obsuwa się na plecach. Nie wchodzi także na biust z przodu. Można zaobserwować to samemu, starając się trochę poruszać i sprawdzając czy piersi są ustabilizowane a bielizna przemieszcza się wraz z naszymi ruchami. Kolejna sprawa to to, że krąży mit, że biustonosz ma być tak dobrany, że nosząca go będzie odczuwała ucisk. Nic bardziej mylnego. Nie chodzi o to, aby wybierać najwęższe modele, ale takie, żeby nie było niepotrzebnych luk, które sprawią, że stanik nie będzie trwale trzymał piersi. Stanik nie powinien także zbyt mocno wrzynać się w nasze ciało. Wtedy nie tylko nie będzie nam komfortowo poruszać się, co także przy głębokim wdechu będziemy odczuwać ból. Nie jest wskazane, aby doprowadzać do mocnego ucisku na żebrach. Jeżeli takie uczucie wystąpi, to znak, że musimy zmienić rozmiar obwodu biustonosza.

Pamiętajmy także i o tym, że obwód biustonosza rozciąga się. Dzieje się tak chociażby, dlatego, że wykorzystywany jest dość elastyczny materiał. Ponadto niektóre tkaniny mogą się rozciągać poprzez pranie w pralce. Musimy zatem te dwa aspekty mieć na uwadze. Wybierzmy zatem taki model stanika, którego wymiary będą dla nas optymalne, a więc nie będzie to bielizna ani zbytnio uciskająca, ani za luźna. Zdaniem profesjonalnych brafitterek nie jest jednakże dobrym rozwiązaniem uzależnianie zakupu konkretnego rodzaju stanika od obwodu mierzonego luźno pod biustem, nie o to w tym chodzi. Czasami lepszym wariantem jest delikatne zaniżenie obwodu po to, aby uzyskać stabilność biustonosza na ciele. W praktyce oznacza to, e mają w obwodzie pod piersiami powiedzmy 74 centymetry, możemy spokojnie dobierać model o obwodzie 75 centymetrów. Tak warto, aby robiły zwłaszcza te panie, które mają dość nieduże piersi.

Jeżeli natomiast chodzi o dobór miseczek stanika, to musimy pamiętać o tym, że fiszbiny powinny okalać całą pierś. Musi kończyć się od strony pachy, a więc za piersią. Ponadto warto, aby przylegała do mostka między biustem. W ten sposób miseczka będzie ładnie przylegała do naszego ciała, nie będzie odstawała od piersi ani powodowała u nas nieprzyjemnego dyskomfortu podczas zakładania i noszenia stanika. Idealnie dopasowany biustonosz opiera się na właściwym zestawieniu rozmiaru miseczki z rozmiarem obwodu. Wtedy możemy mówić o dokładnym, konkretnym rozmiarze naszych piersi.

Często samodzielne zmierzenie się na tyle skrupulatnie, co opisaliśmy to w naszym poradniku jest dość trudne, dlatego też warto byłoby zwrócić uwagę na to, iż coraz bardziej modna wraz z biegiem czasu staje się usługa świadczona przez zawodowe brafitterki, a więc specjalistki od dokładnego doboru biustonoszy. Można zgłosić się do niej niezależnie od tego czy mamy piersi większe czy mniejsze, ale musimy pamiętać o tym, że mimo iż czasami usługa brafitterki jest zupełnie darmowa, za stanik dobrej jakości trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych. Możemy wówczas mieć jednak sto procent pewności, że zakupiliśmy świetny model, który będzie zapewniał odpowiednia stabilność naszego biustu, ładnie go eksponując i nie wywołując u nas żadnych wad kręgosłupa czy problemów z oddychaniem, jakie nierzadko mają miejsce w związku z niedopasowanym biustonoszem.